Porady o tym, jak radzić sobie ze stresem

W walce ze stresem powinniśmy przede wszystkim prawidłowo odżywiać się, stosować naturalne suplementy diety, odpoczywać po pracy, przebywać na świeżym powietrzu, najlepiej uprawiać jakiś sport lub tylko spacerować, unikać używek, narkotyków i alkoholu, dbać o ducha czyli: zdobywać wiedzę o sobie i świecie, zyskiwać nowe umiejętności, zdobywać przyjaciół, utwierdzać się w swojej wartości.

Inne sposoby radzenia sobie ze stresem to: nie tłumić własnych emocji, wygadanie swojego problemu przed kimś bliskim, wysypianie się, uśmiech na twarzy, życzliwość.

Powinniśmy zadbać o siebie, o swój wygląd, unikać pesymistów, drobne problemy rozwiązywać na bieżąco, pamiętać o sukcesach, zapomnieć o porażkach.

Na podstawie badań australijscy naukowcy doszli do wniosku, że spożycie czegoś słodkiego w stresującej sytuacji łagodzi agresywne reakcje zwłaszcza u osób szczególnie do nich predysponowanych.

Można to wytłumaczyć tym, że szybkie spożycie czegoś słodkiego, podnosi poziom glukozy we krwi. Następstwem tego jest większa zdolność do kontroli swoich działań i zachowań (tzw. kontrola wykonawcza), co w rezultacie łagodzi reakcje agresywne u osób najbardziej do nich predysponowanych. Trzeba pamiętać, że zaburzenia kontroli działań i zachowań leżą u podłoża agresji.

Jest to szczególnie ważna informacja w kontekście agresywnych zachowaniach dzieci i młodzieży.

Aby złagodzić ich często niekontrolowane zachowania w stresujących sytuacjach warto im więc dostarczyć coś słodkiego ale takiego co by przynosiło więcej pożytku dla zdrowia niż szkody np. owoców.

W ciężkich sytuacjach stresowych zalecam jednak skorzystać z porad psychologa. Nie radzenie sobie ze stresem długotrwałym może odbić się na naszym zdrowiu. Należy dbać o swoje zdrowie psychiczne i nie czekać zbyt długo ze swoimi problemami… dlatego proszę wziążć pod rozwagę skorzystanie z porad psychologa przez Internet – kliknij