Kiedy mamy do czynienia z miłością kobiety do mężczyzny, a kiedy jest to obsesja?

Kiedy mamy do czynienia z miłością kobiety do mężczyzny, a kiedy z obsesją ?

Na pierwszy rzut oka odpowiedż na tak postawione pytanie wydaje się prosta.

Ale czy tak jest w rzeczywistości ?

Zanim wrócimy do postawionego pytania spróbujmy zając się pojęciem miłości. Pewnie wiele kobiet, nie wie o tym, że miłość zaczyna się od siebie. Chodzi tu o umiejętność dbania o swoje wnętrze, potrzeby, swoje emocje. To również akceptacja swojego ciała i dbanie o nie. Jeśli potrafimy zadbać o siebie w wyżej wymienionych aspektach naszego życia, to tzn. że jesteśmy gotowi do obdarzenia miłością swojego partnera ale też i do przyjęcia jego miłości. Miłość jest bowiem pewnego rodzaju równowagą w dawaniu i braniu.

Jeśli kobieta nie potrafi zapanować nad swoimi nerwami, wszędzie węszy zdradę, ma wybuchy zazdrości, relację z mężczyzną opiera na manipulacji i kontrolowaniu partnera, to znaczy, że to nie jest miłość, tylko obsesja. W takim związku na pewno kobieta nie będzie szczęśliwa. Dość powszechne jest stwierdzenie, że kto kocha jest zazdrosny. Okazuje się, że jest to nieprawda, bowiem człowiek zazdrosny, to osoba z niską samooceną i lękiem przed porzuceniem. Należy zapamiętać, że obsesja, zazdrość i kontrolowanie partnera nie mają nic wspólnego z prawdziwą miłością.

Czy jest szansa na uleczenie związku, w którym jedno z partnerów myli miłość z obsesją ?

W takim przypadku konieczna jest wola do dokonania zmian w sobie. Niestety samemu trudno jest się zdystansować, zwłaszcza kiedy nie potrafimy zapanować nad swoimi emocjami. Najlepiej więc skorzystać z pomocy fachowców (np. psychologów z Psychorady – proszę kliknąć), którzy zanalizują Twój dotychczasowy model funkcjonowania w związku i budowania relacji oraz pomogą dokonać niezbędnych zmian w relacjach z Twoim partnerem. Warto skorzystać też z kursu video słynnej polskiej psycholog pani Zuzanny Celmer: Udane związki – proszę kliknąć (oprócz ogromnej wiedzy i doświadczenia pani psycholog ma bardzo dobrą dykcję, miły, ciepły głos).

Zuzanna Celmer