Jak najtaniej kupić mieszkanie lub dom?

Kupowanie mieszkania czy domu jest jedną z naszych najważniejszych decyzji życiowych. Większość osób ma zawsze te sam dylematy.

Jak kupić najtaniej mieszkanie lub dom ?

Czy kupować na rynku pierwotnym czy wtórnym ?

Czy korzystać z usług pośrednika czy też nie ?

Jak wybrać najbardziej opłacalny kredyt mieszkaniowy ?

A może samemu budować dom ?

Dla niektórych osób już sama myśl dotycząca kupna czy budowy nieruchomości wywołuje stres. Aby dokonać właściwych wyborów, najbardziej opłacalnych z ekonomicznego i użytecznego punktu widzenia najlepiej wcześniej zapoznać się informacjami i przepisami dotyczącymi nabywania bądż budowy nieruchomości.

Kupno mieszkania, czy domu to najważniejsze transakcje w życiu i odbywają się one na tyle rzadko, że trudno o wszystkim wiedzieć. Przeciętnie w Polsce kupujemy nieruchomość 1-2 razy w życiu.

Obecnie ceny mieszkań w całym kraju wyrażnie spadły. W dużych miastach ceny mieszkań na rynku pierwotnych są niekiedy niższe niż na rynku wtórnym. Wynika to przede wszystkim z gotowości deweloperów do negocjacji cen, zwłaszcza w przypadku sprzedaży mieszkań na wczesnych etapach budowy, kiedy deweloper musi szybko znaleźć nabywców na określoną liczbę lokali, np. po to, aby uzyskać dostęp do finansowania bankowego.

Pamiętaj, jeśli zamierzasz kupić nieruchomość, sprawdź jakie masz prawa oraz na co powinieneś zwrócić uwagę podpisując umowę z deweloperem. Pomocna Ci będzie nowa ustawa deweloperska o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 29.04.2012 r. Nieznajomość przepisów dotyczących zakupu nieruchomości może nas narazić na duże starty. Dobrym przykładem może być kupowanie mieszkania dla dziecka. Jeśli kupimy dziecku np. mieszkanie warte ok. 500 tys.zł, to w przypadku jego sprzedaży przed upływem 5 lat trzeba będzie zapłacić podatek bliski prawie 100 tys zł ! Lepszym posunięciem w tym wypadku jest podarowanie dziecku pieniędzy, za które samo sobie kupi nieruchomość. W ten sposób w przyszłości zapłaci się o wiele niższy podatek lub go w ogóle nie zapłaci.

Może więc, w gąszczu tylu, niekiedy skomplikowanych przepisów, lepiej skorzystać z usług pośredników, szczególnie przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym. Na ogół o pośrednikach mamy złe zdanie, że nic nie robią i biorą prowizję. Cóż, większość opinii powstaje na bazie tzw. zasłyszenia, nie zawsze wiarygodnego.

Właśnie taki licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, p.Cezary Szubielski (autorytet w dziedzinie nieruchomości) napisał ciekawy poradnik z szeregiem porad, które będą przydatne przy kupnie mieszkania… bez pośrednika.

” Jak bezpiecznie kupić mieszkanie przez pośrednika? ” – kliknij

jak-bezpiecznie-kupic

Innymi interesującymi publikacjami, które będą przydatne przy zakupie nieruchomości, zwłaszcza teraz są:

” Jak kupować nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej ” – kliknij i zobacz opis 

Jak-kupowac-nieruchomosci-ponizej-ich-wartosci-rynkowej

a także ” Jak znaleźć i kupić mieszkanie ” – kliknij i zobacz opis

jak znależć i kupić mieszkanie

Zdaniem eksperta Tomasza Szopińskiego przy zakupie mieszkania, należy się kierować lokalizacją oraz tym, na ile dane mieszkanie można uatrakcyjnić przez remont, zmianę aranżacji, ile należy w nie zainwestować.

Należy oglądać mieszkanie przynajmniej dwa razy, najlepiej razem w kilka osób, ponieważ każdy jest wyczulony na nieco inne aspekty. Szopiński zaleca też skorzystanie z usług fachowca, którego zadaniem byłaby ocena stanu techniczny lokalu oraz przewidywany koszt remontu.

Niekiedy zdarza się, że niektóre lokale są pięknie odmalowane, a w ścianach mają aluminiową instalację. Tego typu instalacja jest bardzo awaryjna. Jej wymiana na instalację miedzianą jest kosztowna i uciążliwa.

Więcej konkretnych i przydatnych wskazówek Tomasza Szopińskiego, praktyka, autora publikacji ” Jak znaleźć i kupić mieszkanie? ”, doktora ekonomii, poznasz tutaj – kliknij 

jak znależć i kupić mieszkanie - korzystna transakcja

Warto też zamówić 3 godzinny zapis 2 webinarów Tomasza Szopińskiego pt. ” Jak znaleźć i kupić mieszkanie? 

jak znależć i kupić mieszkanie - webinar

Ważną kwestią dotyczącą zakupu nieruchomości są też kredyty mieszkaniowe. Większość osób planujących nabycie mieszkania czy domu korzysta właśnie z tej formy finansowania zakupu.

Jeżeli interesuje Cię aktualna oferta kredytów mieszkaniowych – kliknij tutaj 

Biorąc kredyty mieszkaniowe musimy brać pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. walutę, w jakiej będzie udzielony i spłacany póżniej kredyt. Głośno jest teraz w mediach o kredytach hipotecznych wziętych przez wielu młodych ludzi we frankach, gdy kurs franka do złotego był rekordowo niski (najważniejszy czynnik ryzyka walutowego przemilczano w reklamach celowo). W trakcie obecnego kryzysu finansowego frank podrożał niemal dwukrotnie. W efekcie spora grupa osób ma poważne problemy z bieżącą spłatą kredytów.

Pomimo, że obecne ceny mieszkań i domów są o wiele niższe, niż kilka lat temu, to i tak są wygórowane dla wielu naszych rodaków.

Może więc lepszym pomysłem od kupna gotowego domu, byłoby wybudowanie go samemu. Działki budowlane w centrach dużych miast są wprawdzie bardzo drogie, ale po co tam mieszkać. Osobiście powiem, że lepiej się mieszka na przedmieściu, czy nawet poza granicami miasta, pod warunkiem, że mamy dobry dojazd do pracy. Właśnie na tych obszarach ceny działek są o wiele niższe.

Dlaczego piszę o budowie własnego domu właśnie teraz ?

Dla wielu chętnych do budowy domu, przeszkodą niekiedy, oprócz finansów, była też mordercza procedura związana z pozwoleniami na budowę.

Otóż, niedługo ma się to zmienić. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawiło już projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego. Jego głównym celem jest uproszczenie i skrócenie budowy. Nie trzeba będzie już mieć pozwolenia na budowę własnego domu jednorodzinnego. Dużym ułatwieniem dla inwestorów ma być uproszczenie formalności związanych z projektem budowlanym. Na etapie zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy nie będzie trzeba dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do odpowiednich sieci. Inwestor dostarczy te dokumenty dopiero, starając się o pozwolenie na użytkowanie.

Konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z dołączonym projektem budowlanym.

Przy okazji, osobom zainteresowanym gotowymi projektami domków jednorodzinnych polecam portal ” Twój projekt ” – kliknij i zobacz bogatą ofertę projektów domów 

projekt domu